Ulusal Kutup Bilim Programı

kutup-calistay-2019-alt-slider-tr

T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde yürütülmekte olan Antarktika Bilimsel Araştırma ve Bilim Üssü Projesi kapsamında Ulusal Kutup Bilim Programı Aralık 2017’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Program kapsamında her sene kutup alanında Türk bilim insanları tarafından yürütülen bilimsel proje ve çalışmaların, bilimsel seferlerin sonuçlarının değerlendirileceği, öncelikli alanlar konusundaki gelişmelerin ele alınacağı "Ulusal Kutup Bilimleri Çalıştayı" düzenlenmektedir.

Bu doğrultuda 12-13 Nisan 2017 ve 12-13 Eylül 2018 tarihlerinde Birinci ve İkinci Ulusal Kutup Bilimleri Çalıştayları İstanbul Teknik Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilmiştir. İkinci çalıştayın özet kitabına buradan ulaşabilirsiniz.

Üçüncü Ulusal Kutup Bilimleri Çalıştayı, 5-6 Eylül 2019 tarihlerinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ev sahipliğinde gerçekleştirilmiştir. Çalıştay, ulusal kutup araştırmalarında yer almak isteyen tüm bilim insanlarının katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenmiştir. Çalıştaya 64 kurumdan toplam 203 kişi katılım sağlamıştır. Çalıştay programına buradan ulaşabilirsiniz. Çalıştayın Bildiri Kitapçığına buradan ulaşabilirsiniz. Etkinliğin fotoğraf albümüne buradan ulaşabilirsiniz. Etkinlik videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

Sorularınızı pdo@metu.edu.tr e-posta adresine iletebilirsiniz.

İlgili Bağlantılar:

ODTÜ Kutup Araştırmaları Çalıştayı

ODTÜ Kutup Araştırmaları Potansiyeli

ODTÜ Kutup Deklarasyonu

ODTÜ Jeoloji Mühendisliği’nde Kutup

ODTÜ GÜNAM’da (Güneş Enerjisi Uygulama ve Araştırma Merkezi) Kutup

3. Ulusal Antarktika Bilim Seferi Başlıyor (Anadolu Ajansı)

Ankara'da Antarktika Zirvesi (Anadolu Ajansı)

Antarktika'daki Türk Ekibinden Yabancı Üslere Ziyaret (Anadolu Ajansı)

Türkiye Antarktika'da 'Danışman Ülke' Olma Yolunda (Anadolu Ajansı)